Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 40

Výpovědní lhůta u pronájmů - musí být dodržena?

20.11.2024 Nemám peníze, byt chci opustit. Majitelka trvá na tříměsíční výpovědní lhůtě Bydlím v nájemním bytě a mám smlouvu na dobu určitou do.. více »

Brněnský územní plán po volbách zamrzl, bez něj se přitom město nehne

10.8.2024 Už je to více než rok, co politické tahanice pár měsíců před volbami vyústily v to, že Brno stále nemá nový územní plán a veškerá výstavba.. více »

Trh s hypotékami ožil. Využije ji každý třetí kupec bytu

29.7.2024 Na nemovitostní trh se vrací jeho dlouholetý tahoun. Ještě před třemi lety tvořili lidé financující nákup bytu hypotékou zhruba polovinu.. více »

Realitní komora České republiky
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Hlavní strana » Chuť k nakupování rekreační nemovitosti

Chuť k nakupování rekreační nemovitosti

22.1.2021 Investoři jsou na pozoru. O komerční rekreační nemovitosti na horách roste zájem, majitelé se jich ale nevzdávají. Data vycházejí z analýzy největšího českého realitního portálu Sreality pro Seznam Zprávy.

Je to poslední dobou čím dál častější úvaha investorů. Koupit rekreační zařízení, pokud možno na horách. A ještě lépe v Krkonoších.

Jejich úvaha je zřejmá. Provozovatelé horských penzionů mohou být vzhledem k situaci za poslední rok a restrikcím v době pandemie koronaviru ve finanční tísni, a budou tudíž chtít nemovitost prodat. Jenže tato úvaha je, alespoň podle realitní společnosti Remax, lichá.

„V ohrožení jsou jen ti, kteří si pořídili nemovitost na úvěr nebo provedli větší rekonstrukce a nyní mají problém splácet své závazky. V ostatních případech se na rozdíl od restaurací drží a předpokládají, že si ztráty vynahradí za několik týdnů až měsíců,“ říká mluvčí realitní společnosti Tomáš Hejda s tím, že i když makléři i veřejnost očekávali „výprodej“, menší ubytovatelé na něco podobného nepřistoupili

Zvýšený zájem potvrzuje i společnost Bezrealitky.cz. „V nabídce jsme už měli například horské chalupy určené pro hromadnou rekreaci, menší sjezdovku, nebo dokonce zahraniční apartmány. Rozhodně však nejde o masový výprodej, spíše jednotlivé nabídky. Často původních vlastníků, které současná situace motivuje k ukončení podnikání a odchodu do důchodu,“ komentuje situaci mluvčí František Brož a dodává: „Osobně očekávám, že změnit by se to mohlo teprve v případě, kdy by se zcela pokazila letošní jarní a letní sezona – vše však nasvědčuje tomu, že by to hrozit nemělo.“
Poptávka po koupi rekreačních nemovitostí určených ke komerčním účelům ke konci loňského roku rostla v meziročním srovnání s předchozím rokem na Sreality.cz téměř o třetinu. U nemovitostí v horských oblastech dokonce o vyšší desítky procent. Stejně tak se o polovinu zvýšily i počty zhlédnutí jednotlivých inzerátů za jeden den.
 

V meziročním srovnání s rokem 2019 se v nich v posledních měsících objevuje o desetinu až třetinu méně nemovitostí. „Majitelé lukrativních komerčních nemovitostí určených k rekreaci na horách se nemovitostí nyní příliš nezbavují,“ říká Hana Kořínková, manažerka týmu inzertních služeb Sreality.cz.

Nejvíce nabídek na komerční rekreační nemovitosti se nacházelo v Jihočeském kraji, poté v Libereckém a Ústeckém. Při upřesnění na okresy šlo o Český Krumlov, Karlovy Vary nebo třeba o Břeclav.

Podle společnosti RE/MAX přichází dva typy potenciálních kupců. Lidé, kteří chtějí vlastnit nemovitost na horách a s ohledem na vysoké a stále rostoucí ceny chat a chalup je jim jedno, zda kupují původně nemovitost určenou pro pronájem, nebo soukromé ubytování.

„Druhou skupinou jsou investoři, kteří mají dostatek kapitálu a vidí investiční příležitost. Chtějí levně koupit, pár let provozovat a následně se ziskem prodat,“ uvádí pro Byznys Seznam Zpráv mluvčí Remaxu Tomáš Hejda.

Komerční nemovitosti na horách o desetinu zdražily

Pokud se podíváme na průměrnou prodejní cenu za metr čtvereční napříč všemi inzeráty na rekreační nemovitosti, tak v meziročním srovnání vidíme růst přibližně o pětinu a pohybuje se okolo 26 tisíc korun za metr čtvereční.

V horských oblastech cena poskočila o víc než desetinu a průměr se pohybuje okolo 23 tisíc korun. „Inzeráty jsou však velmi rozmanité. V nabídce najdeme malé nemovitosti například s jedním až dvěma apartmány i velké horské chaty s kapacitou několika desítek hostů, a podle toho se samozřejmě liší i cena,“ komentuje data analytička Smutná.

Podle Františka Brože z Bezrealitky.cz je potřeba si uvědomit, že ceny rekreačních zařízení rostou už druhým rokem v řadě. „A netýká se to zdaleka pouze nejnavštěvovanějších turistických lokalit. Takže tlak na prodej je výrazně menší při vědomí, že se může nemovitost ještě další roky zhodnocovat,“ doplňuje pro SZ Byznys.

zdroj: Na horách krouží „supi“. Mají chuť nakupovat rekreační nemovitosti - Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)